Co je to výkladové kázání

Verze pro tiskVytvořit PDF

Jak se výkladové kázání odlišuje od jiných druhů kázání? Co tím vlastně myslíme, když mluvíme o výkladovém kázání?

Výkladové kázán je takové kázání, které vystihuje hlavní myšlenku určité pasáže Písma, z této myšlenky dělá hlavní bod celého kázání a aplikuje ji do života posluchačů i celé církve.

Jinými slovy, výkladové kázání vysvětluje význam určité pasáže Písma, a ukazuje, jak je možné tuto pasáž použít v životě každého jednotlivého posluchače. To je vše.

Výkladové kázání neznamená:

1. Soustředit se na jeden nebo dva verše.
  2. Nutnost komplexně vysvětlovat výkladové detaily textu nebo se donekonečna zabývat historickým pozadím.
  3. Suché, nezáživné nebo odtažité kázání nesouvisející s životy posluchačů.
  4. Záměnu hlavního bodu textu za některou z oprávněných aplikací daného textu (tedy používání veršů tak, že budou říkat to, co kazatel chce, aby říkali).

Výkladové kázání bere různě velké části biblického textu (krátké, střední i dlouhé pasáže) a ukazuje, jak důležitá je daná pasáž pro život dnešních lidí.

(S použitím www.9marks.org.)