Informace o pronásledované církvi

Nigérie: Boko Haram stupňuje útoky

(Christian Solidarity Worldwide, kontakty Hlasu mučedníků)

Oddíly Boko Haram, nechvalně proslulé teroristické skupiny působící v severní Nigérii, opět vystupňovaly brutální útoky, jejichž obětí se staly stovky nevinných místních obyvatel. Běsnění příslušníků této skupiny ve městech a vesnicích na severozápadě Nigérie (v oblasti žije také značný počet křesťanů) si od 29. května vyžádalo již více než 750 obětí. Poté co se jednotky Boko Haram pokusily získat přístup do Maiduguri, největšího města spolkového státu Borno, armádě se podařilo ofenzivu potlačit, i při tomto střetu však došlo k mnoha ztrátám na životech.

Čína: Demolice budovy megasboru v provincii Če-ťiang

Demolice sborové budovy společenství Jen-sia byla zahájena 8. června 2015. (Fotografie: China Aid)

(China Aid)

Systematický program demolice církevních budov v pobřežní provincii Če-ťiang stále pokračuje – nedávno mu padla za oběť další novostavba. Budova oficiálně uznaného společenství Jen-sia ve městě Wen-ling byla stržena krátce po svém dokončení, údajně aby uvolnila místo nové silnici. Podle vyjádření státních orgánů vedoucí představitelé společenství souhlasili s vyplacením kompenzace, nicméně nezávislé studie naznačují, že byli k dohodě dotlačeni.

Indie: Zavražděn pro své svědectví

Manželka pastora Sadavira a dvě z jejich tří dětí

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 21. dubna 2015)

Bratr „Sadavir“ pravidelně hovořil o své víře s příslušníky indického kmene Koya v džungli v okrese Danteváda. Nakonec ho to stálo život.

Členové strany Bharatíja Džanata (BJP), jedné ze dvou nejvlivnějších politických stran v Indii, a Badžrang Dal, radikální odnože „Světové hinduistické rady“, zástupcům Koyů řekli: „Pokud Sadavir nepřestane obracet vaše lidi ke křesťanství, jednoho dne váš kmen úplně zmizí.“

Alžírsko: Přistiženi při převozu Biblí

(Persecution.com NewsRoom, 2. dubna 2015)

Dva křesťany z alžírského Tiaretu, zadržené 16. března při převozu Biblí, čeká v nejbližší době obvinění a soud.

Třiatřicetiletého pastora a člena jeho společenství minulý měsíc zastavili policisté a následně oba muže zatkli, protože v automobilu nalezli 25 výtisků evangelií, několik Biblí a dalších křesťanských knih. Po několikahodinovém výslechu policisté s křesťany sepsali protokol a postoupili případ kanceláři generálního prokurátora.

Libye: Věrní své víře

(Persecution.com NewsRoom, 23. března 2015)

„Pokud si chtějí vzít všechny tři naše děti,“ říká vdova Malaka Tawadrosová, „není to příliš vysoká cena, kterou bychom Kristu [nebyli ochotni zaplatit].“

Malaka a její tři děti jsou jednou z rodin truchlících nad ztrátou některého z 21 egyptských koptských křesťanů zavražděných letos v únoru teroristy z řad Islámského státu. Malaku teroristé připravili o manžela, Tawadra Jusufa Tawadrose.

Nigérie: Pastor oddaný službě chudým obdržel svou věčnou odměnu

Pastor Joshua Adah sloužil v odlehlých částech Nigérie. (fotografie: Morning Star News)

(Morning Star News)

Ve spolkovém státě Taraba byl 23. ledna zavražděn křesťanský otec dvou malých dětí. V den útoku se pastor Joshua Adah vypravil na návštěvu několika vesničanů v rámci svých evangelizačních aktivit. Cestou domů do osady Bantaje se mu porouchalo vozidlo a krátce poté ho brutálním způsobem zavraždili pastevci z převážně muslimského kmene Fulani, přívrženci Boko Haram. Pastor Joshua po sobě zanechal manželku a dvě děti ve věku šesti a osmi let.

Pákistán: Dramatický nárůst počtu útoků na křesťanské dívky a ženy

Modlete se za bezpečí pákistánských žen. (fotografie: Wikimedia Commons / Sonia Sevilla)

(Release International)

V posledních měsících dochází v Pákistánu k dramatickému nárůstu počtu případů křesťanských dívek a žen, které se staly obětí násilných útoků.

28. listopadu byly napadeny dvě křesťanské sestry (ve věku 14 a 16 let) v osadě v distriktu Džaranvála, poté co v noci vyšly ven na toaletu. Příbuzní dívek uvádějí, že sestry opakovaně znásilňovala trojice mužů a že jim od té doby vyhrožují, aby případ nikomu nehlásily. Policie navíc údajně záměrně bojkotuje snahy o získání lékařských důkazů. Spolupracovníci sesterské misie Hlasu mučedníků ve Velké Británii zajišťují dívkám potřebnou lékařskou péči a právní pomoc.