Vietnamské úřady nechaly strhnout dvě nové modlitebny

Verze pro tiskVytvořit PDF

(Compass Direct News)

Vietnamští úředníci v distriktu Muong Cha v provincii Dien Bien nechali strhnout dvě nové modlitebny patřící křesťanům z etnické menšiny Hmong a pohrozili plánovanou demolicí třetí.

Modlitebna společenství Ho He, postavená v dubnu členy neregistrovaného vietnamského hnutí Misie Dobré zprávy, byla zničena 17. dubna. Ke stržení modlitebny Phan Ho patřící společenství Evangelikální vietnamské církve (Severní) došlo jen o několik dní dříve, 13. června. Třetí budova, jejíž demolice aktuálně hrozí, patří společenství Cong, které je rovněž součástí Misie Dobré zprávy.

Křesťanské hnutí mezi Hmongy v Severozápadní horské oblasti vyrostlo za posledních dvacet let prakticky z ničeho na dnešních více než 400 000 věřících. Hmongští křesťané se stále nacházejí pod drobnohledem úřadů; opakovaně se stávají terčem policejního obtěžování, někdy i otevřeného pronásledování.

Podle informací důvěryhodného zdroje tyto incidenty demonstrují nefunkčnost systému registrace křesťanských uskupení. Více než polovina vietnamských protestantů se stále sdružuje v neregistrovaných společenstvích. Stovky z nich o registraci požádaly, v mnoha případech se jim však dostalo pouze ničím nezdůvodněného odmítnutí. Jiným bylo sděleno, že se nemohou registrovat, protože je jejich společenství nelegální, případně že v dotčené oblasti nežijí žádní křesťané.

Modlete se, aby Pán povzbudil vietnamské křesťany ve víře, zejména církevní vedoucí. Modlete se, aby Bůh navzdory zmíněným komplikacím a protivenství naplňoval srdce věřících pokojem přesahujícím veškeré porozumění, když mu s díky předkládají své potřeby (Filipským 4,6–7). Modlete se, aby obměkčil srdce nepřátel evangelia ve Vietnamu.