Nepromarni svůj život! (Ef 5,15-16)

Aleš Novotný, Ústí nad Labem, 31. května 2020

Dbejte tedy pečlivě na to, jak žijete; nežijte jako nemoudří,
ale jako moudří; vykupujte čas, protože dny jsou zlé.
(ČSP Efezským 5,15-16)

I. Úvod

Bratři a sestry, otevřete si spolu se mnou své Bible v 5. kapitole v 15.verši  Listu Efezským:

Pavel tady začíná pasáž, která končí až v 6. kapitole v 9. verši, která je zaměřená na život v moudrosti.

A náš dnešní text zní následovně, sledujte spolu se mnou:

Nepromarni svůj život! (Ef 5,15-16)

Dbejte tedy pečlivě na to, jak žijete; nežijte jako nemoudří,
ale jako moudří; vykupujte čas, protože dny jsou zlé.
(ČSP Efezským 5,15-16)

Každá vteřina tvého času je půjčka od Boha!
Svatí, čas, který nám Bůh půjčil je vzácný.
To jak žiješ teď, se počítá pro věčnost.
Jedině, když žiješ s perspektivou věčnosti, jsi schopen moudře žít.

Nejvyšší výzva pro Boží lid! (Ef 5,1-2)

Napodobujte tedy Boha jako milované děti a žijte v lásce, jako i Kristus miloval nás a vydal sám sebe za nás jako dar a oběť Bohu v příjemnou vůni. (Efezským 5,1-2 CSP)

Aleš Novotný, Ústí nad Labem 8. března 2020

I. Úvod

Rád bych vás pozval do Božího slova, zpátky do listu Efezským.

Jsou před námi první dva verše z 5. kapitoly.

Název dnešního kázání je: Nejvyšší výzva pro Boží lid!

Otevřete si spolu se mnou své Bible, budu číst ze studijního přkladu:

Nejvyšší výzva pro Boží lid! (Ef 5,1-2)

Bůh působí v našich životech takovým způsobem, abychom opouštěli hřích a naše srdce, aby více milovalo Hospodina. Aby tvůj život byl výkladní skříní Božího charakteru.

Milovat svou ženu jako své tělo (Ef 5,28)

Stanou se jedním tělem

V tom verši uvidíme, jak má muž milovat svou manželku, dále se podíváme na to, proč má muž takto milovat svou manželku, tedy co to znamená, že jsou jedno tělo a nakonec se dostaneme k tomu, co z toho plyne, když muž miluje svou ženu láskou, jakou si Bůh zamiloval nás.

Takto musí muž milovat svou ženu (Ef 5,28)

Kristova láska v manželství křesťanů

Dneska si z našeho textu na prvním místě připomeneme, že příkaz milovat se týká všech křesťanů, dále si z předchozích veršů ukážeme, jak Kristus miluje svou církev, a nakonec se podíváme na slovo, které Duch svatý použil k vyjádření příkazu nebo povinnosti milovat.

...aby ji připravil (Ef 5,27)

...aby byla svatá a bez poskvrny

V dnešním textu se podíváme na to, co je cílem Kristovy lásky a také manželské lásky, kam to všechno vede, proč se Kristus obětoval za církev a proč ji posvěcuje a proč se má muž obětovat pro svou ženu a posvěcovat jí: aby byla svatá a bez poskvrny.